αυτά-είναι-τα-παιδιά-μας-χρυσός-ο-μιχ-72511

Αυτά είναι τα παιδιά μας: «Χρυσός» ο Μιχάλης Αρζουμανίδης στο τζούντο – Πέντε μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός

Ανάγνωση: 3'

Η Ελλάδα έχει ιστορία στον αθλητισμό. Κατακτά πάντα καλές θέσεις τόσο με ενήλικες αθλητές όσο και με παιδιά. Στο τζούντο η εθνική μας ομάδα φαίνεται πως τα πήγε εξαιρετικά. Συγκεκριμένα, πήρε ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια στο βαλκανικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων Β` (U13) που πραγματοποιήθηκε στο Σιμπίου της Ρουμανίας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχάλης Αρζουμανίδης, το ασημένιο ο Κοντούλης Αθανάσιος και τα χάλκινα οι Κομπορόζου Ευγενία, Ζαχαριουδάκης Αλέξανδρος και Λυτσάκης Ορφέας.

Ο Μιχάλης Αρζουμανίδης πρώτος στο τζούντο

Ο εθνικός ύμνος ακούστηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Transylvania sports hall» προς τιμήν του Μιχάλη Αρζουμανίδη (αθλητής του ΕΟΣ Αχαρνών), ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -55kg.

Ο εθνικός ύμνος το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

Η ανάρτηση του ΕΟΣ Αχαρνών για τον «χρυσό» Μιχάλη Αρζουμανίδη

Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Παίδων Β. κατέκτησε αθλητής μας, Αρζουμανίδης Μιχάλης, στην κατηγορία -55 κγ και 7ος Γιώργος Αδακτιλιδης στην κατηγορία +60 κιλών.

Δεύτερος ο Κοντούλης Αθανάσιος

Την δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο, στην κατηγορία των -60kg, κατέλαβε ο Κοντούλης Αθανάσιος (Α.Σ Τζούντο Καλαμάτας).

Τρίτοι οι Κομπορόζου, Ζαχαριουδάκης και Λυτσάκης

Τα χάλκινα μετάλλια κατέλαβαν, επίσης, οι αθλητές Κομπορόζου Ευγενία ( Γ.Σ Ηλιούπολης) στα -44kg, ο Ζαχαριουδάκης Αλέξανδρος (Bushido) στα -46kg και ο Λυτσάκης Ορφέας (ΑΟΤΑ) στα -50kg.

Ακόμα η ελληνική ομάδα κατέλαβε 5 5ες θέσεις με τους αθλητές: Αράπη Ορέστη, Σπυρόπουλο Βασίλη, Χαριτίδη Λεωνίδα και Φλώρου Θεοδώρα.

Πέντε μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός

Με τη συγκομιδή 5 μεταλλίων και τεσσάρων 5ων θέσεων για την Ελληνική αποστολή κλείνει η αυλαία του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Παίδων & Κορασίδων Β’ στο Σίμπιου της Ρουμανίας.