έγραψε-ιστορία-πρώτος-στην-ευρώπη-ο-αθ-143639

Έγραψε ιστορία: Πρώτος στην Ευρώπη ο αθλητής μας Στέφανος Ξένος

Ανάγνωση: 1'

O Στέφανος Ξένος τον περασμένο Οκτώβριο έγινε πρωταθλητής κόσμου και τώρα στο Ζαντάρ ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης, γράφοντας μια ξεχωριστή ιστορία για το ελληνικό καράτε.

Στέφανος Ξένος: Πρώτος στην Ευρώπη

O Στέφανος Ξένος έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος Έλληνας μετά το Δημήτρη Τριανταφύλλη (2010) που είναι πλέον εν ενεργεία πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης.

Μετά το χρυσό στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης τον περασμένο Οκτώβριο, ο σούπερ σταρ του «ΑΣ Οδυσσέας» και Νο1 στο ranking της WKF πήρε την πρώτη θέση και στην Ευρώπη στα -60κ, επικρατώντας 3-1 του Αλβανού Όργκες Αρίφι στον τελικό.

Ο αθλητής από την Αλβανία δε θα μπορούσε να «κόψει» το δρόμο του Στέφανου προς το χρυσό. Άλλωστε για τον Έλληνα παγκόσμιο πρωταθλητή δεν ήταν αρκετό το ασημένιο μετάλλιο.

Πέρυσι ήταν ασημένιο, φέτος θα είναι το χρυσό, δεν το διαπραγματεύομαι, έλεγε πριν 2 μέρες. Πιστός στο λόγο του το έκανε πράξη, κατακτώντας το τέταρτο κατά σειρά μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών, αυτή τη φορά χρώματος χρυσού.

Περισσότερες Ειδήσεις σήμερα

“Θα με αποτελειώσεις…” Φωτιά στην Πάτρα: Ξέσπασε σε κλάματα μπροστά στην κάμερα μετά το τηλεφώνημα

Ραγίζει καρδιές ο πατέρας του 10χρονου Μιχαήλ: «Δε θα ξεχάσω ποτέ αυτή την εικόνα»

Σπαραγμός στο νησί: Τέλος στη ζωη του έδωσε πασίγνωστος επιχειρηματίας – Ήταν ιδιοκτήτης ξενοδοχείων