περηφάνοι-όλοι-οι-έλληνες-τερμάτισε-1ο-97444

Περηφάνοι όλοι οι Έλληνες: Τερμάτισε 1ος ο Έλληνας Παναγιώτης Καραΐσκος στον Μαραθώνιο Αθήνας

Ανάγνωση: 1'

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος ήταν ο 1ο Έλληνας που τερμάτισε στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, ολοκληρώνοντας την Κλασική Διαδρομή με χρόνο 2 ώρες, 22 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα.

Στο πλαίσιο του 40ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, πραγματοποιήθηκε και το πανελλήνιο πρωτάθλημα, με τον Παναγιώτη Καραΐσκο να κατακτά τη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας, αφήνοντας πίσω του τον Μπάμπη Πιτσώλη.

Ο περσινός νικητής (είχε κάνει χρόνο 2:23:43) έμεινε αυτή τη φορά στη δεύτερη θέση, με τον Καραΐσκο να τον περιμένει όμως για να τον αγκαλιάσει στον τερματισμό, σε μία φοβερή στιγμή για το ευ αγωνίζεσθαι στον Μαραθώνιο της Αθήνας.